Etikett: 2009 nr 3
Japansk whisky: Yoichi – sanndrömmen
Berättelsen om japansk whisky är ett drama värdigt en Shakespeare eller en Verdi, eller om man så vill en Kurosawa-film. Det är en historia om drömmar, hopp, besvikelser, affärer, släktfejder, kärlek och svek. Det är berättelsen om Masataka Taketsuru.
Test: Auchentoshan – choklad och bananer
Kanske är det den svenska fäblessen för rökig whisky som gör att man ibland »glömmer« låglandswhiskyn. Helt orökt står Glasgows Auchentoshan på egna ben med en distinkt egen karaktär.
Speyside – whiskyvärldens Silicon Valley
I ett litet avlägset, folktomt hörn av Skottland, inte mycket större än Blekinge, där de smala vägarna kråmar sig vällustigt genom det böljande floddeltat bor människor med malt i generna och whisky i venerna. Tillsammans framställer de nästan tre fjärdedelar av världens all maltwhisky. Vi är i whiskyvärldens epicentrum – vi är i Speyside.











