Banner desktop
Logga in Ditt konto
Banner desktop
Banner med Emma
HemNyhetBritta – historiskt brännvin från Boge

Britta – historiskt brännvin från Boge

I Cajsa Wargs ‘Hjelpreda i Hushållningen för Unga Fruentimber’ står det mesta de där fruentimbrena behövde veta för att sköta hemmet. Bland mycket annat finns ett trettiotal brännsvinsrecept. Hemmen var lite annorlunda på den tiden, men ett av recepten har plockats upp av Boge Bränneri på Gotland: Sanbergiette.

Kryddorna känns igen, och används även i Boges egen version, som fått namnet Britta: Pomerans, citron, anis, fänkål och saffran. Cajsa Warg ville också ha i citronsaft och socker, men det har Boge utelämnat, och nöjer sig med citronskal. Då behövs inget socker för att balansera.

Resultatet är ett smakrikt och friskt brännvin i en vacker flaska som pryder vilken kräftskiva som helst. Vill man vara lite äventyrlig kan man prova Britta i drinkar, till exempel med tonic och is.

Boge Bränneri Britta

Alkoholhalt: 38 %

Nr: 83975

Volym: 50 cl

Pris: 371 kr

Redaktionen
Redaktionenhttps://www.alltomwhisky.se
Allt om Whiskys nyhetsredaktion sammanställer nyheter och annat läsvärt om whisky och öl. Har du något bra nyhetstips? Maila till info@tastynews.se så kanske vi publicerar ditt tips!
Relaterade artIklar

Missa inte

Populärt