Banner med Emma
HemNyhetLinkwood & Caol Ila från Gordon & MacPhail

Linkwood & Caol Ila från Gordon & MacPhail

Gordon & MacPhails källare kan tyckas outtömliga, men har man hållit på i över hundra år med att leta rätt på den bästa whiskyn och sedan lagra den till perfektion har man både lärt sig en del och samlat på sig en del, som dessa två buteljeringar från Linkwood och Caol Ila, bägge i serien Connisseurs Choice:

Caol Ila 2007 Bourbon Barrel 17 yo

Från Islay-baserade destilleriet Caol Ila kommer denna lätt gyllengula whisky som legat på ett bourbonfat med nr 311990 sedan 18 juni 2007 innan den buteljerades vid fatstyrka på 55,3 %. Där har den utvecklat noter av mogen banan, rostad malt och vit choklad, tillsammans med krämiga, söta toner av gröna äpplen, blåbär, citrus och rostad ek, som sedan klingar ut i en fruktig, rökig finish.

Caol Ila 2007 Bourbon Barrel 17 yo

Alkoholhalt: 55,3 %
Nr 4194901
Volym: 70 cl
Pris: 1995 kr

Linkwood 2009 1st fill Sherry Hogshead 15 yo

Linkwood Distillery fyllde 200 år för ett par år sedan, och även om man inte producerat kontinuerligt sedan dess har man skapat sig ett namn som en skicklig och konsekvent producent av whisky, som denna femtonåring som legat på sherryfat, vilket givit den de typiska fruktiga noterna av röda äpplen, körsbär, tillsammans med både vanilj och kryddor. I smaken anas peppar, citrus, valnöt och en mild kryddighet innan eken ger sig till känna i en lång och krämig finish. Buteljerad vid fatstyrka 54,5 %. Lanseras 4 juli.

Linkwood 2009 1st fill Sherry Hogshead 15 yo

Alkoholhalt 54,5 %
Volym 70 cl
Nr 4195001
Pris: 1869 kr

Redaktionen
Redaktionenhttps://www.alltomwhisky.se
Allt om Whiskys nyhetsredaktion sammanställer nyheter och annat läsvärt om whisky och öl. Har du något bra nyhetstips? Maila till info@tastynews.se så kanske vi publicerar ditt tips!
Relaterade artIklar

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

Populärt