Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner med Emma
HemÖlBrewDogs alkoholfria Sour Ale

BrewDogs alkoholfria Sour Ale

BrewDog Raspberry Blitz Alcohol Free Sour

BrewDogs Nanny State har varit många craft beer-älskares alkoholfria go-to i nio år nu. Nu gör hennes nya bästis, BrewDog Raspberry Blitz Alcohol Free Sour, sällskap i fasta sortimentet.

BrewDogs bryggarteam i Aberdeenshire hade konceptet klart för sig. De ville skapa ett nytt alkoholfritt öl och det skulle vara en Sour Ale. Raspberry Blitz växte fram i pilotbryggeriet, först som en Berliner Weisse, men med låg vörtstyrka, precis som i Nanny State.

Därmed minimerades jäsningen innan ölet efter många tester valdes att smaksättas med hallon. Resultatet landade på 0,5 % med en syrlig och bärig fruktsmak som gjorde succé på BrewDogs barer. Detta öl krävde en större publik. Sagt och gjort 2018 – och i år har den kommit till Sverige.

Doften har yviga toner av hallonsylt med inslag av citron och havregryn. Smaken är mycket juicig med toner av hallonyoughurt som övergår i en ljus och frisk syrlighet.

BrewDog Raspberry Blitz Alcohol Free Sour

Nr: 1980
Pris: 14,90 + pant (33 cl, burk)

Redaktionen
Redaktionenhttps://www.alltomwhisky.se
Allt om Whiskys nyhetsredaktion sammanställer nyheter och annat läsvärt om whisky och öl. Har du något bra nyhetstips? Maila till info@tastynews.se så kanske vi publicerar ditt tips!
Relaterade artIklar

Missa inte

Populärt