Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner med Emma
HemArtiklarMånadens Irländska whiskey: Two Stacks på PX-fat

Månadens Irländska whiskey: Two Stacks på PX-fat

Two Stacks Irish Whiskey - Grundat 2020 som en av få oberoende whiskey bonders och blenders i Irland. Bakom märket står en vision om att återuppliva den äkta andan i irländsk whisky genom att kombinera traditionella tekniker med modern innovation.

Two Stacks arbetar som oberoende “bonder”, vilket innebär att de väljer ut destillat från olika irländska destillerier för att skapa sina egna unika uttryck. Detta är en sällsynt position inom den irländska whiskybranschen – endast en handfull företag arbetar på detta sätt. Deras huvudkvarter är en specialbyggd, helt solcellsdriven produktions- och lageranläggning som speglar deras engagemang för hållbarhet.

Företaget har byggt upp starka relationer med Irlands ledande destillerier under de senaste åren, vilket gett dem tillgång till ett brett spektrum av fat och destillat. Detta möjliggör skapandet av komplexa blandningar och ensamfat som spänner från delikata, lätt rökta uttryck till kraftfulla rye-finisher och djupt rökiga single malts.

Two Stacks har snabbt etablerat sig internationellt och finns idag i över 40 länder.

Ett signaturuttryck för Two Stacks är användningen av rökta element i många av deras whiskies, något som blivit en kännetecknande egenskap för märket. Samtidigt visar deras breda portfolio – som inkluderar allt från single grain och single pot still till en prisbelönt Irish Cream-likör – på deras vilja att utforska hela spektrumet av irländsk whiskytradition.

På Systembolaget lanseras den 8 augusti en specialversion av deras Smoke & Mirrors – en cask strength variant med PX sherry-finish vid 55% alkoholhalt, speciellt framtagen för den svenska marknaden.

Betyg: 8,9 av 10

Two Stacks Smoke & Mirrors Cask Strength PX Finish

Alkoholhalt: 55 %
Nr: 41960
Volym: 70 cl
Pris: 799 kr

Doft: En stor whisky med tydlig maltdoft. Här finner vi även nötter, solmogna aprikoser, torkade tobaksblad invirat i mörk honung. En rökighet träder fram och integreras väl.
Smak: Det här är en fyllig whisky, där rökigheten blir större och växer till sig i smaken. Inledningsvis känner man en tydlig fruktsötma som förvandlas och går mot en torr och fatkryddig whisky. Halm, citrus, vaniljstänger firar tillsammans med mörk choklad och torkade dadlar. De 55% gör sig bra i denna storartade whisky.
Eftersmaken innehåller tydliga drag av torvrök och här kommer torkade aprikoser tillbaka och blandas med peppar.

Redaktionen
Redaktionenhttps://www.alltomwhisky.se
Allt om Whiskys nyhetsredaktion sammanställer nyheter och annat läsvärt om whisky och öl. Har du något bra nyhetstips? Maila till info@tastynews.se så kanske vi publicerar ditt tips!
Relaterade artIklar

LÄMNA ETT SVAR

Skriv din kommentar
Skriv ditt namn här

Missa inte

Populärt