Som så många andra skotska destillerier gör Glenturret anspråk på att vara Skottlands äldsta, och med dokumenterad produktion från 1763 kan det mycket väl vara sant, i synnerhet som man vet att whisky destillerats här sedan tidigt 1700-tal, eftersom de omgivande bergen var utmärkta utkiksposter om man fick för sig att man ville smuggla whisky.
Men lika sant nu som då är att detta är ett mycket vackert placerat destilleri i en dalgång intill floden Turret, och lika sant är att vattnet från flodens källa; Loch Turret, är sällsynt mjukt och mycket ägnat för whiskyproduktion.
Och det är kanske därför Glenturret ofta har beskrivits som en öppen och ärlig whisky, inga skarpa kanter, inga konstigheter, bara en mjuk och välkomnande whisky. Som för att understryka detta meddelade man förra året att man inte längre skulle ha rökiga whiskies i sin core range. På så vis är ett av deras senaste släpp kanske det sista vi får se av rökig whisky från Glenturret.





