Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner med Emma
HemNyhetAffären är klar: William Grant & Sons tar över The Famous Grouse

Affären är klar: William Grant & Sons tar över The Famous Grouse

En av de mest uppmärksammade affärerna i den skotska whiskyindustrin på senare år är nu i hamn. Edrington, ägare till Macallan, Highland Park och Glenrothes, har fått klartecken att sälja hela varumärkesportföljen för The Famous Grouse till William Grant & Sons – det familjeägda företaget bakom Glenfiddich, Balvenie, Monkey Shoulder och inte minst Grant’s blended whisky.

The Famous Grouse har länge varit en hörnsten i Edringtons portfölj, både i Storbritannien och på exportmarknader som Sverige och Finland. Men i takt med att Macallan klivit upp som ett globalt prestigevarumärke har bolaget valt att fokusera alltmer på sina exklusiva single malts. Att släppa Famous Grouse innebär en omfördelning av resurser och ett tydligt skifte i strategi.

För William Grant & Sons innebär köpet en förstärkning av blendedsegmentet där man sedan tidigare är starkt etablerad genom Grant’s – en global storsäljare som ofta nämns i samma andetag som Johnnie Walker och Ballantine’s. Med Famous Grouse adderas ytterligare ett tungt namn till portföljen, vilket stärker positionen i priskänsliga och breda marknadssegment.

Affären omfattar även underetiketter som Famous Grouse Smoky Black, Ruby Cask och Naked Malt, vilka alla kommer att tas över av William Grant. Vad det innebär för produktion och framtida inriktning återstår att se, men spekulationerna i branschen pekar på möjliga repositioneringar och en ny global marknadsstrategi.

Godkännandet av affären, som nu fått klartecken av konkurrensmyndigheterna, innebär att Famous Grouse inom kort kommer att integreras i William Grants globala distributionsstruktur. Vad det betyder för produktionen, receptet eller samarbeten återstår att se, men experter i branschen förutspår att den nya ägaren kan komma att investera i ett moderniserat uttryck och starkare närvaro på tillväxtmarknader.

Samtidigt väcker affären frågor om hur Edringtons framtida portfölj kommer att se ut. Utan sin blended-jätte står företaget kvar med tre high-end-varumärken – Macallan, Highland Park och Glenrothes – samt delägarskap i andra bolag som No.3 London Dry Gin och Brugal rom. Det är en tydlig positionering mot premium- och lyxsegmentet.

Reaktionerna från whiskyvärlden har varit blandade. Vissa ser potential i att The Famous Grouse får nytt liv under en familjeägd aktör som visat sig ha långsiktighet och passion. Andra oroar sig för vad det innebär för kontinuitet, särskilt i en tid när tradition och historia blivit allt viktigare för konsumenter.

Oavsett vilket, så skriver affären ett nytt kapitel i den skotska whiskyhistorien – och det är ett kapitel som både blended- och single malt-entusiaster kommer att följa med stort intresse.

Henric Madsen
Henric Madsen
Henric Madsen grundade whiskymagasinet Malter Magasin 2017 men har nu anslutit till Allt om Whiskys team. Han bor i Dalarna och hans favoritwhisky är olorosolagrad Glen Ord.
Relaterade artIklar

1 KOMMENTAR

  1. Äger inte WG&Sons också Grants?
    Om-ja, då borde de ha bra koll på blended whisky-segmentet tänker jag.

Kommentarer stängda

Missa inte

Populärt