Det som skiljer Sweden Rock 26 från många andra rökiga svenska whiskies är framför allt kombinationen av ålder, fat och tydlig riktning. Här handlar det inte om en ung whisky där röken får dominera allt annat, utan om en buteljering som fått tid att utveckla både struktur och djup. Whiskyn är drygt nio år gammal och har först lagrats på bourbonfat och ny amerikansk ek innan den under sina två sista år fått vila på Pedro Ximénez-fat.
Det är en kombination som High Coast ofta arbetar väl med. Bourbonfaten ger destillatet vanilj, fatkrydda och en tydlig grund av amerikansk ek, medan PX-faten tillför mörkare toner av torkad frukt, choklad och kryddighet. När det fungerar som bäst skapar det en whisky där röken inte bara ligger ovanpå, utan vävs samman med sötma, fat och frukt.
Sweden Rock 26 bygger på whisky från tolv stycken 250-liters PX-fat som fyllts med drygt sju år gammal whisky från first fill bourbonfat och ny amerikansk ek. Resultatet är en whisky med en relativt hög fenolhalt på 44 ppm, vilket placerar den tydligt i den rökiga kategorin, men utan att närma sig de allra mest extrema nivåerna.
Att röken får sällskap av PX-fat känns logiskt i just den här buteljeringen. Sweden Rock Festival har alltid haft en estetik som balanserar tyngd och energi med något mer klassiskt och nästan nostalgiskt. På samma sätt finns det något bekant över kombinationen av torvrök, mörk frukt och amerikansk ek. Det är en stil som för tankarna till klassiska rökiga whiskies med sherryfat, men här med ett tydligt High Coast-avtryck i form av renhet, precision och ett destillat som ofta upplevs som lite torrare och mer strukturerat än många skotska motsvarigheter.
Produktionsmässigt bygger Sweden Rock 26 på High Coasts rökiga recept, med rökmalt från Storbritannien, jäst av typen Fermentis Safwhisky M-1 och en genomsnittlig jästid på 82 timmar i rostfria jäskar. Processvattnet kommer från Bålsjön medan kylvattnet hämtas från Ångermanälven. Det är detaljer som kanske inte alltid märks direkt i glaset, men som tillsammans bidrar till den rena och precisa stil som blivit destilleriets signum.
High Coast har under de senaste åren fortsatt att utveckla sitt rökiga sortiment och visat att destilleriet klarar av att arbeta med både tung torvrök och längre lagring utan att tappa balans. Sweden Rock 26 är ytterligare ett exempel på det. Den känns mer som en whisky byggd för att drickas och återvända till än som en ren samlarflaska.
High Coast Sweden Rock 26

Doft: Tydlig torvrök direkt i glaset tillsammans med russin, mörk sirap och vanilj. Pedro Ximénez-faten bidrar med toner av torkade fikon, dadlar och mjölkchoklad, medan den amerikanska eken ger en lätt kryddighet och inslag av apelsinskal och bergamott.
Smak: Fyllig och rökig med tydliga toner av sultanrussin, mörk choklad och piptobak. Här finns också mjuka nyanser av röda äpplen, karamelliserat socker och vanilj. Röken ligger hela tiden närvarande men balanseras av PX-fatens sötma och en lätt pepprig ekighet.
Eftersmak: Lång och varm med kvarhängande torvrök, lakrits, läder och mörka torkade frukter. I avslutet kommer också en lätt ton av espresso, ek och sotig sälta.
Alkoholhalt: 46,0 %
Nr: 8331801
Volym: 70 cl
Pris: 850 kr




