HemNyhetTullibardine The Murray

Tullibardine The Murray

Tullibardine har länge levt något i skuggan av de stora Highlandnamnen. Destilleriet i Blackford har sällan varit det som tagit mest plats i whiskyvärlden, men bland entusiaster har det under senare år vuxit fram ett allt större intresse för den stil som destilleriet arbetar med. Inte minst gäller det serien The Murray, där Tullibardine visar upp en mer exklusiv och fatdriven sida av sin whiskyproduktion.

Historien om Tullibardine börjar formellt 1949 när William Delmé-Evans grundade destilleriet, men platsen har anor långt längre tillbaka än så. Redan under 1400-talet bedrevs bryggning i Blackford och enligt historiska uppgifter ska kung James IV ha stannat här år 1488 för att köpa öl inför sin kröning i Scone. Den kopplingen till skotsk dryckeshistoria är något destilleriet fortfarande gärna lyfter fram.

Under årtiondena som följde förändrades Tullibardine flera gånger genom nya ägare och skiftande marknadsförutsättningar. En stor del av produktionen gick länge till blends och destilleriet byggde aldrig samma ikonstatus som flera av sina grannar i Highlands och Speyside. Samtidigt skapade det också en viss frihet. Tullibardine kunde fortsätta arbeta med ett destillat som ofta beskrivs som mjukt, maltigt och relativt elegant i sin grundkaraktär, snarare än kraftigt eller tungt fatdominerat.

Det är också därför som The Murray-serien blivit så viktig för destilleriets moderna identitet. Namnet kommer från familjen Murray, som historiskt hade stark koppling till området och titeln Marquis of Tullibardine. Serien fungerar som ett sätt för destilleriet att utforska olika fattyper och lagringsmetoder utan att helt lämna husstilen bakom sig.

Under senare år har The Murray-serien innehållit flera olika typer av fatlagringar där sherryfat, vinfat och virgin oak fått större utrymme. Gemensamt för många av buteljeringarna är att de presenteras vid högre alkoholstyrka och med tydligt fokus på fatens påverkan på destillatet. Det handlar dock sällan om rena sherrybomber eller extrem ekdominans. Tullibardines grunddestillat är förhållandevis lätt och fruktigt, vilket gör att fatkaraktären ofta integreras på ett mer balanserat sätt.

I dagens whiskyvärld, där många destillerier söker efter nya premiumsegment och limiterade serier, har The Murray blivit ett viktigt verktyg för Tullibardine. Serien visar att destilleriet klarar betydligt mer än standardlagringar på bourbonfat och samtidigt behåller man en tydlig koppling till den klassiska Highlandstilen. Det gör också att Tullibardine allt oftare nämns i diskussioner bland entusiaster som söker destillerier utanför de mest etablerade namnen.

Nu lanseras den senaste utgåvan i Sverige.

Tullibardine The Murray, 2013

Alkoholhalt: 56,1 %
Nr: 4221001
Volym: 70 cl
Pris: 797 kr

Henric Madsen
Henric Madsen
Henric Madsen grundade whiskymagasinet Malter Magasin 2017 men har nu anslutit till Allt om Whiskys team. Han bor i Dalarna och hans favoritwhisky är olorosolagrad Glen Ord.
Relaterade artIklar

Missa inte

Populärt