
GULD – Mossburn Speyside Blended Malt Whisky (nr 53561) 46 % 569 kr
Doft: Doften är först knuten men öppnar sig långsamt mot en varm, höstlik karaktär. Här finns inslag av vått hö, bakade äpplen och en mjuk, knäckig ton. En lätt gummighet, likt ett nyöppnat paket med gummiband finns inledningsvis men försvinner. Varmt smör dyker upp i bakgrunden, tillsammans med djupare fruktlager av dadlar, sviskon och ugnstorkade hallon och banan.
Smak: Smaken är behaglig, viss maltsötma med vanilj med tydlig torkad frukt, som aprikoser, sultanarussin, dadlar och plommon. Bakade äpplen, knäck, marsansås och en lätt karamelliserad ton bidrar med värme, medan en försiktig ekfatskänsla ger struktur.
Eftersmak: Avslutet är varmt och mjukt med kvarhängande torkad frukt, lätt ek och en mild knäckighet. En försiktig strävhet dyker upp mot slutet och ger whiskyn en stilig och samtidigt tydlig Speyside-karaktär.

SILVER – Mossburn Island Blended Malt Whisky
Alkoholhalt: 46 %
Nr: 56368
Volym: 70 cl
Pris: 629 kr
Doft: Doften är aromatisk och omisskännligt kustpräglad med en omedelbar torvrök som gifter sig fint med örtiga inslag som timjan, rosmarin och en aning fänkål. Under rökigheten finns en fruktig kärna av torkade äpplen, citrus och ett stänk te som ger elegans. Lätt vanilj och ungdomlig ek ramar in doften utan att ta över — en typisk Islands-komposition, men ovanligt balanserad.
Smak: Smaken öppnar med syrligt grönt äpple innan den varma, fylliga ö-röken tar vid. Här samsas torkad frukt, kanderade russin och sockerkaka med en kryddig ton av muskot, kanel och en lätt pepparvärme. En aning barrskog, citronskal och tanniner dyker upp i mittenpartiet och ger whiskyn både textur och djup. Rökigheten är tydlig men aldrig överväldigande, utan integrerad och mjuk och whiskyn har en tydlig sötma i bakgrunden.
Eftersmak: Avslutet är medellångt och tillsammans med röken finns en lätt kryddig fatnot. Marmelad, rostat rågbröd och en mjuk blomton av kamomill och malt dröjer sig kvar.

BRONS – Monkey Shoulder
Alkoholhalt: 40 %
Nr: 85831
Volym: 70 cl
Pris: 399 kr
Doft: Mjuk och generöst fruktig med tydliga toner av aprikos, persika och ljus malt. Under fruktigheten ligger en krämig karamellton tillsammans med kex, honung och en diskret kryddighet. En mild citrusfräschör lättar upp helheten och ger aromen en varm, inbjudande balans.
Smak: Rund och följsam med mjuka lager av frukt, malt och karamell. Persika, apelsinskal och äpple vävs samman med fudge, lätt rostad ek och kornets naturliga sötma. En mild kryddighet, antydan till ingefära och ett stänk citrus ger struktur utan att störa den mjuka stilen.
Eftersmak: Medellång och ren med karamell, ljus malt, frukttoner och ett lätt ekgrepp som stannar kvar. En vänlig avslutning som rundar av whiskyns mjuka profil på ett harmoniskt sätt.
Övriga testade i kategorin – Skotsk Blended Malt
Johnnie Walker Green Label (nr 85010 ) 43 % 649 kr
Mossburn 12 yo Calvados finish (nr 84796 ) 57,2 % 1088 kr
Alla kategorier i The Whisky Battle Awards 2025
Irländsk whiskey — Nordamerikansk whiskey — Skotsk Single Malt – NAS — Skotsk rökig Single Malt – NAS — Skotsk Blended Whisky — Skotsk Blended Malt — Skotsk Single Malt rökig — Skotsk Single Malt — Asien övriga världen — Hela Världen Single Cask — Nordisk Whisky — Nordisk Whisky rökig


