Banner desktop
Logga in Ditt konto
Banner desktop
Banner med Emma
HemTesterEmma tipsarSå klär du dig rätt till festen!

Så klär du dig rätt till festen!

Jonas Salomonsson, SIR of Sweden

Nu nalkas julfester, familjemiddagar och nyårspartaj. Allt om Whisky vände sig till Johan Salomonsson, creative director på klädföretaget SIR of Sweden, för lite tips hur man ska klä sig hett och rätt till festen.

Johan Salomonsson: Jag tänker att vi börjar nedifrån – byxor.
Investera i ett par riktigt bra ullbyxor (pressade) inte chinos, jeans eller något annat. Mitt bästa tips är ett par flanellbyxor som du kommer att ha användning för framåt i många andra sammanhang än bara till fest. Lägg lite extra tid på passformen då detta hjälper till att höja helheten. Tänk också på att dessa inte skall vara alltför tajta i passformen (som vi sett de senaste åren) då det äntligen är på väg att svänga åt andra hållet.

Investera i ett par riktigt bra flanellbyxor, inte alltför tajta i passformen.

 


Hej!

Den här artikeln och mycket mer får du tillgång till genom att bli medlem i Allt om Whisky+.
Se allt du får tillgång till här

Allt om Whisky
Allt om Whiskyhttps://alltomwhisky.se
Allt om whisky är tidningen för dig som är intresserad av whisky och öl. Hos oss finner du helt enkelt allt om whisky – reportage, nyheter, profiler, tester, frågor och svar, tips, med mera. Vi lovar att vi har något åt alla som tycker om whisky och öl.
Relaterade artIklar

Missa inte

Populärt