HemNyhetGlenmorangie Harrison Ford Limited Edition

Glenmorangie Harrison Ford Limited Edition

Kändiswhisky har blivit ett välbekant inslag i branschen. När Glenmorangie lanserar en buteljering tillsammans med Harrison Ford väcks därför en naturlig fråga: hur mycket handlar om namnet, och hur mycket handlar om whiskyn i glaset?

Det är lätt att vara skeptisk. Många liknande lanseringar bygger i första hand på igenkänning, där innehållet får en mer undanskymd roll. I det här fallet finns det ändå tecken på att arbetet varit mer omfattande än så.

Samarbetet mellan Glenmorangie och Harrison Ford är heller inte något som uppstått över en natt. Under en längre tid har Ford varit en del av destilleriets marknadsföring, bland annat genom kampanjen Once Upon a Time in Scotland. Den här buteljeringen framstår därför som en naturlig förlängning av det samarbetet, snarare än ett enskilt projekt.

Harrison Ford har, tillsammans med Dr Bill Lumsden, varit involverad i processen, där olika fat och profiler provats fram innan man landat i den slutliga buteljeringen. Prover har skickats mellan Skottland och USA och slutresultatet har justerats längs vägen.

Uppbyggnaden följer samtidigt ett välkänt mönster. Basen utgörs av klassisk Glenmorangie lagrad på bourbonfat, vilket ger destilleriets typiska eleganta stil som utgångspunkt. Till detta har man adderat whisky som fått en efterlagring på rostade portugisiska rödvinsfat.

I slutändan framstår det som en genomtänkt lansering där namnet Harrison Ford spelar en tydlig roll, men där innehållet ändå har fått ta plats i processen.

Glenmorangie Harrison Ford Limited Edition

Alkoholhalt: 43 %
Nr: 9410901
Volym: 70 cl
Pris: 979 kr

Henric Madsen
Henric Madsen
Henric Madsen grundade whiskymagasinet Malter Magasin 2017 men har nu anslutit till Allt om Whiskys team. Han bor i Dalarna och hans favoritwhisky är olorosolagrad Glen Ord.
Relaterade artIklar

Missa inte

Populärt