Bunnahabhain var till en början känt för att vara det orökiga destilleriet på den skotska ön Islay. Men Bunnahabhain har kommit ut med ett par rökiga produkter och Bunnahabhain Toiteach a Dhà är ett fint exempel på en av dem.
Toiteach a Dhà har funnits i beställningssortimentet tidigare, men nu har den dykt upp hos ett antal Systembolagsbutiker i Sverige. Kolla om den finns nära dig!
Doften är jordig, torvlik och har en härlig rök. Whiskyn har också toner av lakrits, skogsbär och nyklippt gräs.
Smaken har mycket rök i sig, blandat med torkade frukter och en fin fruktsötma. Här hittar du också en strimma vanilj i bakgrunden. Det här är en ungdomlig och pigg whisky där mycket händer samtidigt. Nytt att upptäcka vid varje sipp. Finishen är medelstor och avslutas i ett kryddigt och härligt rökigt avslut.
Bunnahabhain Toiteach a Dhà
Nr: 82174
Alkoholhalt: 46,3 %
Volym: 70 cl
Pris: 499 kr